- Използвайте висококачествени, пресни компоненти: Homebrew е най-добре, когато съставките са пресни. Започнете със суха мая и продължете към течната мая. Ако сте пивовар с екстракт, потърсете нов екстракт, а не консерва за известно време. Течната мая трябва да се съхранява в хладилник, зърната да се съхраняват на хладно и сухо място, а хмелът да се съхранява във фризера. Хмелът, сухият малц, маята, течният малц и натрошените зърна имат кратък срок на годност и трябва да се използват възможно най-скоро. С течение на времето натрошените зърна, сух малц и течният малц ще се окислят.
- Направете домашното си: Създаването на изключителна бира съчетава наука и изкуство. Защо да рискувате с науката? Преминаването към софтуер за варене като BeerSmith може да подобри вашето пивоварство. Позволява ви да изчислите цвета, горчивината и първоначалната гравитация на вашата бира преди време, за да отговарят на вашия стил на варене. С нарастването на моя опит в пивоварството започнах да чета най-добрите книги за пивоварството, да участвам в дискусионни групи и да търся в интернет информация за пивоварството. В стремежа ми към съвършенство в пивоварството, всички тези източници, заедно с опит и експерименти, повлияха значително на моя стил и последователност на варене.
- Поддържайте я хигиенизирана: Всичко, което влезе в контакт с вашата бира, след като е започнало да изстива, трябва да бъде дезинфекцирано с помощта на обичайни дезинфекциращи обработки (белина, йодофор и др.). Най-вероятно е бактериите и други заболявания да се задържат преди дрождите да са започнали да ферментират, така че времето след охлаждане на бирата е особено важно.
- Бързо охлаждане на пивната мъст: Бързото охлаждане на вашата бира ще ускори отделянето на протеини и танини, които са вредни за вашата бира, като същевременно намалява риска от инфекция. Потопяемият охладител на пивна мъст е сравнително евтино устройство, което ще подобри чистотата и качеството на вашата бира. При пълно кипене на партида охлаждането е особено важно.
- Варете 1 час-90 минути — Варенето на пивната ви мъст служи за няколко цели. Той стерилизира вашата пивна мъст, изпарява множество нежелани компоненти, освобождава горчиви масла от хмела и коагулира протеините и танините от зърната, позволявайки им да изпаднат след охлаждане. За да постигнете всички тези благородни цели, варете поне 60 минути, като за по-леките сортове бира се предпочита по-продължително кипене от 90 минути.
- Контролирайте температурата на ферментация: Докато малко пивовари имат специални фризери за ферментация, могат да се използват основни начини за поддържане на постоянна температура на ейл по време на ферментация. Най-добрият метод, който съм виждал, е да изберете хладно и сухо място в дома си, след това да увиете ферментора във влажни кърпи и да го поставите пред вентилатор. Ако мокрите кърпите на всеки 12 часа или повече, трябва да можете да поддържате постоянна температура на ферментация от 66-68F. В повечето магазини за пивоварни се предлагат залепващи термометри, които могат да се поставят във вашия съд за ферментация и да се използват за наблюдение на температурата.
- Превключете към пълно кипене: Вашата бира ще се възползва от сваряването на цялата ви пивна мъст. Не получавате пълните предимства от 60-90-минутно кипене, ако изгаряте само 2-3 галона смес от 5 галона. Съд за приготвяне на 7-12 галона и (много препоръчително) горелка с пропан на открито (която ще направи съпруга ви щастлив, защото вече можете да варите навън) са прекрасни междинни стъпки за преминаване към пълнозърнесто варене и пълното кипене ще подобри вашата бира.
- Използвайте стъклени ферментатори – В сравнение с обикновена пластмасова кофа, стъклените (или неръждаемите) ферментатори имат няколко предимства. Те са на първо място значително по-лесни за почистване и стерилизация. Второ, докато пластмасовите кофи са порести и могат да пропускат кислород, ако се съхраняват за продължителни периоди, стъклото (или неръждаемото) осигурява 100% кислородна бариера. Трето, пластмасовите ферментатори често имат слабо уплътнение около горната част на кофата и могат да изтекат в двете посоки, което прави невъзможно да се каже кога ферментацията е приключила. Стъклен контейнер от 5 галона ще свърши работата по-добре и се предлага в повечето магазини на сравнително ниски цени.
- Как да си направим закваска с дрожди Въпреки че е приемливо поставянето директно от епруветка или пакет с течна мая, първо приготвянето на закваска с мая ще подобри ферментацията на вашата бира. В литър вода сварете малко количество изсушен малцов екстракт с 1/4 oz хмел. Охладете го напълно, преди да поставите маята в него 2-3 дни преди варенето. Покрийте го с фолио или шлюз и го съхранявайте на хладно и тъмно място. Когато настъпи денят за варене, поставянето на стартера ще осигури по-бърз старт и ще намали опасността от инфекция или странни вкусове.
- Правете дългосрочни покупки: Може да сте започнали да варите с купен от магазина комплект, но ако ви харесва, трябва да инвестирате в няколко дългосрочни, а не в поредица от краткосрочни покупки. Например, започнах със закупуването на тенджера от 3 галона, последвана от тенджера от 5 галона, емайлирана тенджера с 8 галона и накрая, тенджера от неръждаема стомана от 9 галона. След съда от 3 галона би било значително по-евтино да се надстрои до 9 галона от неръждаема стомана. По същия начин опитах няколко различни размера на потапящи охладители, преди да взема решение за двустепенна медна намотка с диаметър 3/8′′. Ще спестите много пари в дългосрочен план, ако инвестирате в качествено оборудване (прилично гърне, добър охладител, стъклени контейнери и хубава туна/охладител).
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.